ייעוץ משכנתאות הוא מקצוע חדש יחסית והוא צובר תאוצה בשנים האחרונות, ולא בכדי. החיבור בין סכומי כסף גדולים שאנו מעדיפים לא לקחת איתם סיכון, לבין שוק שלא קל להתמצא בו, הוליד באופן טבעי את המקצוע יועץ המשכנתאות, שתפקידו לסייע לנו בבחירת המשכנתא הנכונה לנו.

יחד עם זאת, מכיוון שתחום זה אינו מוגדר ואין עליו עדיין פיקוח או בקרה, נכנסים לתחום לא מעט יועצי משכנתאות לא מקצועיים, דבר שמצריך מאיתנו לבחון כל אחד מהם שבעתיים ולנסות ללכת על בטוח – לבחור ביועץ משכנתאות שיש עליו המלצות טובות, רצוי מאנשים שאנו מכירים.

ועץ משכנתאות מקצועי ישיג לנו את הריביות הטובות ביותר לתמהיל המשכנתא הטוב ביותר עבורנו. בכך הוא יחסוך לנו לא מעט כסף, וזה לא דבר של מה בכך.

 

מה זה בכלל יועץ משכנתאות ולמה אני צריך את זה?

יועץ משכנתאות הוא למעשה יועץ פיננסי לכל דבר שתחום ההתמחות שלו הוא בניית תמהיל משכנתא נכון, כלומר חלוקה של המשכנתא לכמה מסלולים ייעודיים המתאימים ליכולות ולצרכים הנוכחיים והעתידיים שלנו.

יועץ משכנתאות באשר הוא, בין אם מדובר ביועץ משכנתאות בחיפה או באילת, יבנה תיק אישי שיכיל את כל ההיסטוריה הפיננסית שלנו. על סמך תיק זה הוא יערוך ניתוחים שונים, ישקלל פרמטרים מההווה ומהעתיד ויעריך את יכולת החזר המשכנתא החודשית שלנו.

לאחר שלמד את הצרכים והיכולות שלנו, יועץ המשכנתאות יבצע מעין מכרז בין הבנקים כדי למצוא את המשכנתא הטובה והמתאימה לנו ביותר. הוא יפנה למספר בנקים במקביל וינהל איתם משא ומתן שבסופו של דבר ייצר עבורנו את התמהיל החסכוני והמומלץ ביותר.

לאחר שנחליט באיזה בנק תילקח המשכנתא, יועץ המשכנתאות יאסוף ויטפל בכל הטפסים והמסמכים הדרושים לתהליך. בשלב זה נתבקש להיכנס ביתר שאת לתמונה, לענות על שאלות רבות, ולספק ליועץ המשכנתאות כל מה שנחוץ לו (ולנו) לטובת נטילת המשכנתא.

כך שאם נבחן את פעילות יועץ המשכנתאות, ניווכח שאינה מסתכמת רק במציאת הצעת המשכנתא הטובה לנו ביותר. יועץ המשכנתאות למעשה מלווה אותנו באחד התהליכים המשמעותיים ביותר בחיינו, הוא מספק לנו פתרונות יצירתיים במקרים מסובכים ולוקח אותנו איתו יד ביד אל עבר השגת היעד החשוב כל כך – בית משלנו. 

 

אבל גם בבנק יש יועץ משכנתאות, למה אני צריך יועץ משכנתאות עצמאי?

נכון, בכל בנק שמציע משכנתא, יש יועץ משכנתאות של הבנק עצמו, שאמור לספק, ללא כל עלות מצידנו,  הסבר על התהליך והתמהיל הרצוי עבורנו. בעולם אידיאלי ליועץ המשכנתאות בבנק לא היה אינטרס לאפשר לנו לקחת משכנתא שהיא לא פחות מאופטימלית עבורנו או כזו שאולי בעתיד תהפוך להיות מעבר ליכולת ההחזר שלנו, אך אנו לא חיים בעולם כזה, ויועץ המשכנתאות של הבנק הוא, בסופו של דבר, עובד בנק או, אם להיות בוטים יותר, איש המכירות של הבנק, והאינטרס שלו הוא לשווק לנו את המוצר של הבנק אותו הוא מייצג.

לעומת יועץ משכנתאות העובד בבנק, יועץ משכנתאות עצמאי עובד למעננו בלבד ולרוב יספק לנו שירות מקצועי ונטול פניות, כשהאינטרס היחידי המנחה אותו הוא להשיג לנו את המשכנתא המשתלמת ביותר ובעלת התנאים הטובים והמתאימים לנו ביותר.

שירותיו של יועץ משכנתאות עצמאי מקצועי אמנם עולים כסף, אך כיוון שסביר להניח שהמשכנתא היא ההלוואה הגדולה ביותר שניקח במהלך חיינו, עלינו להתייחס אליה כמו לכל החלטה כלכלית אחרת שרובנו אינם מבינים בה כמעט דבר, ולהתייעץ עם מומחה, במקרה זה – יועץ המשכנתאות.

חשוב שנזכור כי מעבר לתוצר שאנו מקבלים, יועץ המשכנתאות גם מספק לנו שקט נפשי וחוסך לא מעט זמן, כאב ראש וכסף.

 

איך בוחרים יועץ משכנתאות טוב?

אם אנו יודעים שאיננו מומחים בתחום הפיננסי ואין לנו רצון להתמקח מול הבנקים או זמן להתרוצץ ביניהם, מומלץ לפנות ליועץ משכנתאות עצמאי, רצוי רואה חשבון או כלכלן בכיר ועדיף עובד בנק לשעבר באגף המשכנתאות. לעובדי הבנקים לשעבר יתרון לא מבוטל, בשל היכרותם הפנימית עם המערכת הבנקאית, יועצי משכנתאות אלה יכולים לעזור מאוד במניעת בירוקרטיה מיותרת. לרובם יש גם קשרים עם אנשי מפתח בבנק והם יכולים להשיג לא פעם תנאים טובים יותר למשכנתא.

בנוסף לכל מה שנכתב, מומלץ כמובן לקיים סקר שוק ולבדוק את הניסיון של יועץ המשכנתאות, לקבל עליו המלצות ולברר עליו כמה שיותר פרטים מקצועיים מכמה שיותר לקוחות שלו לשעבר. לשאול מה הוא באמת סיפק להם, כיצד התנהל מול הבנקים ואיך היתה הגישה שלו אליהם עצמם.

לא פחות חשוב לבחור יועץ משכנתאות שיידע לתווך את השפה המקצועית והמורכבת ולפשט עבורנו את התהליך כדי שגם אנו נבין את תנאי ההלוואה שאנו מתחייבים אליה לשנים ארוכות.

 

אדווה טישלר היא היועצת המושלמת בשבילכם. אדווה עוסקת בייעוץ משכנתאות בצפון מזה שני עשורים, היא עובדת בנק לשעבר שהתמחתה בתחום המשכנתאות ומאז שהפכה לעצמאית, הצעידה מאות לקוחות מרוצים בדרך אל בית חלומותיהם.

על מנת לתת לכם את הייעוץ הטוב ביותר, אדווה תכיר אתכם לעומק, תבין את הצרכים שלכם ותתאים אותם למציאות בשטח. בשל היכרותה רבת שנים עם המערכת הבנקאית ויועצי המשכנתאות בבנקים בחיפה ובצפון, היא תוכל להשיג לכם את התנאים הטובים ביותר למשכנתא שתהיה נכונה עבורכם, גם כעת וגם בעתיד.

לאדווה יש את הידע, המקצועיות, הסבלנות והיכולת להעניק לכם שירות אישי אמין וזמין וללוות אתכם עד קבלת המשכנתא.

כל מה שצריך לדעת על ייעוץ משכנתאות